Friday, January 31, 2014

Cine Comic-Strip in Exhibition


From February 7 until 19 of February, the Aun Gallery of Tehran is holding an exhibition of Cine Comic Strip works by me and Naiel Ibarrola.

اولين نمايشگاه «سينه كميك استريپ» من و دوست و همكارم نايِل ايبارولا از  18 تا 30 بهمن امسال در بنیان نگارستان آن تهران برگزار مي‌شود. برگزار كنندۀ اين نمايشگاه، كتايون يوسفي، در يادداشت معرفي اين پروژه مي‌نويسد:جمعه 18 بهمن‌ماه، در «بنیان نگارستان آن» نمایشگاهی برگزار خواهد شد که بازدید از آن در روزهای جشنواره فیلم خالی از لطف نیست. این نمایشگاه با نام «هنر کمیک»، کمیک‌استریپ‌های سینمایی حاصل همکاری نایل ایبارولا، تصویرگر اسپانیایی، و احسان خوش‌بخت، مورخ سینما ، را به نمایش می‌گذارد. ایبارولا و خوش‌بخت در این مجموعه قالب کمیک‌استریپ را به عنوان فرم تازه‌ای از نقد سینما برگزیده و با استفاده از آزادی‌ها و امکانات خاص این مدیوم، گوشه‌هایی از تاریخ سینما را به تصویر کشیده‌اند.
اين نمايشگاه توسط من طراحي شده و پاسخي است به وسوسه‌اي ديرينه. به‌نمایش درآوردن آثار کمیک‌استریپ در مراکز هنرهای تجسمی چندان معمول نیست و این آثار بیشتر در نشریات ارائه می‌شوند. در پاسخ به اینکه چرا این فرم از ارائه برای نمایش این آثار انتخاب كردم، دو دلیل می‌آوردم. اول از همه اینکه کیفیت آثار (پیچیدگی ترکیب‌بندی‌ها، رنگ‌ها، بافت‌ها،...) گاه نسبت دادن واژه کمیک‌استریپ به آن‌ها را دشوار می‌کند و زیبایی بصری آن‌ها را هم‌پای محتوایشان قرار می‌دهد. به بیان دیگر برقراری ارتباط با آن‌ها تنها وابسته به دانش سینمایی نیست. دلیل دوم، آزمودن پتانسیل‌های «نمایشگاه» و تاثیرات خاص این نوع وسیله بیان است. با حضور در یک نمایشگاه، تاثیری که بیننده در طول بازدید می‌پذیرد تنها از طریق حس بینایی نیست و حواس دیگر را هم درگیر می‌کند؛ اداراک فضایی در آن دخیل است و حس حضور در جمع، آن را به «رخدادی» تبدیل می‌کند که وابسته به زمان و مکان است. عوامل مختلف مانند ابعاد و اندازه آثار، نحوه نصب آن‌ها، ترتیب دیدنشان، معماری و ... ممکن است معانی تازه‌ای را القا کند. همه این موارد در کنار هم «تجربه‌ای» متفاوت از تماشای صرف تصاویر در حوزه خصوصی بیننده را ایجاد می‌کنند. در این نمایشگاه آثار خارج از حوزه نشر ارائه شده‌اند؛ با این امید که جداکردن آن‌ها از صفحه مانیتور و یا انواع نشریات چاپی و قرار دادن آن‌ها در زمینه‌ای متفاوت ابعاد تازه‌ای به آن‌ها اضافه کند.
اين نمايشگاه تا 30 بهمن ادامه خواهد داشت. اميدوارم شما سينمادوست‌ها و هنردوست‌ها را در آن‌جا ببينيم.
بازدید: یکشنبه تا پنجشنبه 20- 11 و جمعه 20- 16 (گالری شنبه‌ها تعطیل است)
آدرس: تهران، ونک، خیابان سئول، پلاک 44
تلفن: 88603050
 

No comments:

Post a Comment